Szexuális egészség – Podcast

Az intim egészség minden szexuálisan aktív felnőtt számára kiemelt fontosságú téma kell hogy legyen. A szexuális úton terjedő betegségek megelőzéséről, a szűrővizsgálatokról Dr. Balogh Sára doktornő beszélt a SzexKULTÚRA podcast adásában, aminek a kivonatát itt olvashatjátok el. Így visszakereshetővé válnak a legfontosabb információk és az elhangzottak is jobban rögzülhetnek. 😉

Amennyiben mégis a hanganyagot szeretnéd meghallgatni, az alábbi lehetőségeken megteheted:
Spotify: https://open.spotify.com/episode/6nOSaBuAnwHkaqodwmeoYa…
Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/…/66…/id1553904368…
PodPAd: https://podpad.hu/szexkultura-podcast-s371gk
Youtube:
https://youtu.be/iLirBWj2eM0

Ha kérdésetek lenne a témával kapcsolatban, írjátok meg kommentben vagy levélben! 🤗

Jó olvasgatást!

Mi a tapasztalatod? Hogy az egészségtudatosság a szexuális téren, magyarul az, hogy én a nőiességemre, a nőieségemmel összefüggő egészségre odafigyeljek, az a fajta tudatosság az mennyire jellemző most a huszon éves korosztálytól a 45 évig terjedő korosztályban?

A nők alapvetően egy picit talán jobb egészségtudatosággal rendelkeznek, mint mondjuk a férfiak. Részint amiatt, hogy a köztudatban nagyon benne van az hogy rákszűrésre eljárnak. Hogy erre ugye évente, ugye 1-2 évente más egy picit az ajánlás, mint amit mi fontosnak tartunk. De mondjuk mi ugye az évenkénti rákszűrést javasoljuk és erre azért eljárnak a nők, de valójában ugye az a példa, amit én látok, az nem reprezentatív. Sajnos ugye nem egész Magyarországra vonatkozik az, hogy ennyire egészségtudatosak lennének a nők és ezért eljárnak mondjuk a méhnyakrákszűrésre, holott a szűrés az egy borzalmasan fontos lépése a megelőzésnek. Tehát hogy ha eljárnának többen és több esetben ki lehetne szűrni korai, akár még rák megelőző állapotban lévő eseteket, akkor ezzel lehetne csökkenteni a méhnyakráknak az előfordulását és az ebből adódó mortalitást is lehetne. Úgyhogy ez egy más szempont, amit ugye én látok. Én azt látom, hogy igenis járnak a nők rákszűrés, de sajnos pont ott ahol kialakul a méhnyakrák, ott viszont nem. Tehát a vidéki településeken, a rosszabb szociális körülmények között élő nőknél, ott ez a hajlandóság kisebb.

Mi az ajánlás most, hogy gyakorlatilag milyen gyakran illene vagy kellene nőgyógyászati szűrésekre járna? Mikor és milyen gyakran? Milyen életkorban?

Vagy 18 éves kortól vagy a szexuális élet megkezdtét követően 1 évvel és onnantól évente. De ha jól tudom a WHO-nak ajánlása 2-3 éventei szűrést javasol, de ez csak a méhnyakrákra vonatkozik. A másik ilyen jelentős nőket érintő szűrőprogram a mammográfia, az emlőráknak a megelőzésére még értesítés is van. 40 éves kor fölött javasol a mammográfia, utána meg fogják határozni, hogy mennyire gyakran kell onnantól mennie, ami függ attól, hogy a családi anamnézisben szerepel-e emlődaganat.

Azt mondhatjuk, azt mondtad, hogy a nőknél egy picit nagyobb a tudatoság, legalábbi azokban a szociális rétegekben, ahol azért van egy picit több a forrás, meg energia, meg hagyomány arra, hogy az emberek az egészségükkel foglalkozzanak.

Ugye a férfiaknál inkább az a tapasztalat, hogy a férfiak többsége akkor megy el szűrésre, ha már valami olyan tünete van… Tehát fáj vagy folyik vagy valami olyan történik, ami úgy érzi nagyon nem oké… Léteznek-e hasonló ajánlások férfiakkal kapcsolatosan? Tehát urológushoz milyen gyakran kellen járni vagy milyen korosztálytól a férfiaknál?

Prosztatarák szűrésre 45-50 éves kortól érdemes elmenni. Ami még ilyen szűrő jellegű.

A prosztataráknak a szűrése a férfiak számára valószínűleg egy elrettentő vizsgálatból áll. Ez egy rektális vizsgálat, de ezt ki szokták egészíteni a PSA vizsgálattal is, ami egy tumormarker, egy vérvétel.

Magyarán a fenekén keresztül történik egy tapintásos vizsgálat a prosztatánál és emellett van egy vérvizsgálat, ami szintén kimutathat olyan anyagokat, ami a prosztatának az elváltozására utalnának.

Férfiak esetében az STD szűrés a húgycsőből történik, ami azért egy kellemetlenebb mintavételi hely. Ha össze kell hasonlítani egy prosztata vizsgálattal, hiába attól félnek jobban, a húgycsőből való mintavétel egy kicsit kellemetlenebb. Az is egy pár mp-es dolog egyébként és túlélhető.

Ezek a vizsgálatok nem túlélhetetlen dolgok. Ezek egy pár perces, kicsit kellemetlen, de nem vészes dolgok.

Ne csak akkor menjenek szűrésre, mikor ég a ház.

Ez a kor ugyanakkor lejjebb tolódik akkor, ha az ő családi anamnézisükben szintén szerepel -tehát apai, nagyapai ágon- előfordult mondjuk prosztatarák, tehát ez egy veszélyeztető állapot, akkor hamarabb el kell kezdeni a szűrést.

Mi a tapasztalataid a nemiúton terjedő betegségekkel? Milyen problémákkal fordulnak hozzád? Mi a leggyakoribb nemi úton terjedő betegség, amivel megtalálnak a hölgyek?

Egyrészt el kell különíteni azt, ami igazi szexuális úton terjedő fertőzés. Itt akár érthetjük azt is, amik a köztudatban a klasszikus nemibetegségek. Ez egyébként a bőrgyógyászoknak az asztala. Ők azok, akik bőr- és nemibeteg ellátással foglalkoznak, szóval a férfiakat és a nőket is a nemibetegségekre a bőrgyógyászok szűrik és ők is kezelik. Tehát sok esetben, hogy ha mi ki is szűrűnk egy nemi betegséget, akkor átirányítjuk a bőrgyógyászatra. Ezek az STD és STI-k, amik a szexuálisan terjedő betegségek illetve fertőzések rövidítése.

Ezekre (az esetekre) a bőrgyógyászoknak külön ambulanciájuk is van, ahol a járóbetegeket ellátják. Akinek ilyen jellegű panasza van vagy kijött akár egy vizsgálati eredménye, akkor kezelésre oda tud fordulni.

A nőgyógyászati szűrésekig megcsináljuk ezeket (a szűréseket), tehát ezen belül is általában panelekben szoktunk szűrni. Ha például valakinek a partnerénél kimutatnak valamilyen szexuálisan terjedő betegséget vagy panasza van vagy a tünetei alapján arra gondolunk, hogy esetleg a háttérben állhat ilyen fertőzés, akkor STD szűrést csinálunk. Ez többnyire 4-5 különböző kórokozóra szűr. Ez az ami ugyanúgy mint a rákszűrés, a méhnyakból vett mintából, tehát egy méhnyak kenetből történik és ezt ki lehet egészíteni szintén vérvizsgálattal. Pl. HIV, hepatitisz, szifilisz, tehát ezeket ugyanúgy vérvizsgálatból szűrik. Nem lehet egy sima nőgyógyászati vizsgálat során kimutatni ezeket a fertőzéseket.

Visszatérve arra a kérdésre, hogy mik azok, amik miatt eljönnek általában vizsgálatra a nők. Többnyire nem az STD -k amik elhajtják igazából a nőgyógyászati vizsgálatra vagyis lehet hogy ettől félnek, de a valóságban nem ez igazolódik. Többnyire bakteriális fertőzések, illetve gombás fertőzések azok, amik akkut panaszokat okoznak. Az STD-kel az a baj, hogy nincsen olyan jelentős tünetük néhányat kivéve. Ezek a bakteriális és gombás fertőzéseknek viszont igen. Tehát azok amik akut fertőzést okoznak, attól nagyon megijednek az emberek és rögtön orvoshoz fordulnak. Hüvelyi diszkomfort, irritáció érzés, fájdalmas együttlét, hüvelyi folyás, kellemetlen szag, tehát többnyire ezek azok a tünetek amik jelentkeznek, illetve ezek azok a panaszok, amik végül tényleg elhozzák a vizsgálatra. Mivel ez könnyebben kialakul, mint mondjuk a férfiak esetében, talán ez is indokolja azt, hogy gyakrabban fordulnak a nők nem csak a szűrő időszakban, hanem ugye panaszokkal nőgyógyászokkal.

Ha a gyakorlatot vesszük, hogyan néz ki az a történet, ha valaki egyszerűen csak azt mondja, hogy új partnerem van vagy volt egy kockázatosabb időszak az életemben amikor olyan partnereim voltak akiknek nem feltétlenül tudom a hátterét vagy éppen védekezés nélkül történtek a dolgok… Milyen lehetőségeik vannak egy mai huszon harmic éves embernek arra hogy szűresse magát, hogy mondjuk megvizsgáltassa hogy van-e bármilyen fertőzése vagy saját maga meg esetleg új partnere szempontjából?

Egyrészt azonnal, azután hogy mondjuk volt egy olyan együttlét, ahol nem védekeztek vagy felmerül az hogy valamilyen fertőzést esetleg elkapott, ugye ki kell várni mindenképpen azt az inkubációs időt, ami után nem kap fals negatív eredményt a szűrés. Ki kell várni. Ez mindegyik kórokozónak más. De több hét általában.

Tehát egy 2-3 hét általában?

Van olyan amelyiknél, ahol 4-6 hét is van. Tehát több hét az ameddig a lehetséges fertőzéstől mondjuk a szűrés már egy releváns eredmény lesz. Szóval azonnal, mondjuk másnap még nem éri meg elrohanni a nemibeteg gondozóba.

Valakinek nincsen semmi tünete, nincsen folyása nincsen különösebben semmi, csak egyszerűen szeretne arról egy papírt, hogy most jól van és nincsen semmi baja. Szóval ebben az esetben a magyar egészségügy, hogy ha az ember nem akar nagyon sokat költeni, nincsen a helyzet magaslatán. El lehet menni TB jelleggel akár a bőr- és nemibeteg gondozókba, az embernek nagyon ragaszkodni kell ahhoz, hogy szeretne egy ilyen térítéses mintavételt férfiként és akkor el lehet érni, hogy az ember befizeti a csekken a különböző paneleknek az árát, aztán leveszik a mintát és megkapja az ember mondjuk 1 héttel vagy valamit egy kicsivel később az eredményt. Ha ezt az ember egy magán intézményben teszi, ahol egy orvosi vizsgálattal egybekötve némileg több pénzért, de meg lehet ugyanezt csinálni. Azért nem horror összegekről beszélünk, ha mondjuk valaki csak a szűrővizsgálatot veszi, az 20-30 ezer forint körül egy elég összetett panelt lehet. Nyilván egy orvosi centrumban 40-50 ezer forintba kerül egy férfinak. A nőkkel ugyanígy van-e gyakorlati lehetőségekben?

A gyakorlati ugyanez. Az fontos, hogy akkor hogy ha az ember csak szűrő jelleggel, panaszmentesen szeretné, akkor az állami ellátáson belül is ez egy térítésköteles szűrés. Ahogy te is mondod, csekket fog kapni és azt befizeti. Tehát teljesen ingyen nem fogják leszűrni akkor, hogy ha ezt csak egy szűrésként szeretné. Nyilván más akkor, hogy ha kifejezett panaszai vannak és ez egy javasolt eljárás az állami intézményben. Ez egy több 10 ezer forintos vizsgálat attól függően, hogy mennyire kiterjesztett, tehát hányféle kórokozót néz. Mondjuk hogy ha egy nő STD szűrést szeretne, de össze szeretné kötni azzal hogy ezt az éves rákszűrésével együtt legyen vagy akár HPV szűréssel legyen kiegészítve, ultrahang vizsgálattal, stb akkor ez egy jelentősebb összeg.

A méhnyakráknak mik a kockázati tényezői? Életkorban, szexuális viselkedésben, életvitelben? Mik azok, amik fokozzák a méhnyak kockázatát? Mire kell odafigyelni? Mi az, amivel csökkenthető ennek a kockázata?

A méhnyakrákról nem is lehet most már anélkül beszélni, hogy az ember a HPV fertőzésről ne ejtene szót. Tehát összefügg ugye a HPV fertőzés és a méhnyakrák.

Oldjuk fel ezt a HPV szó fogalmat.

Humánpapilloma Virus.

Ez egy szexuálisan úton terjedő, de vírus fertőzés. Ezt sokféleképpen lehet szűrni, illetve a megelőzés is egy nagyon komplex folyamat. Ugyanis lényegében ez az egyetlen egy olyan vírus fertőzés, ami ellen van védőoltás. Tehát ez egy megelőző oltás, aminek az optimális ideje az a szexuális élet megkezdte előtt van.

Az iskolákban lehet jelentkezni, hogy ingyenesen megkapják. 13 éves kor körül adják be a magyar iskolákban, ahol a szülők engedélyezik ezt, azoknál a gyerekeknél. Az iskolákban megkérdezik és jelen pillanatban a 9 komponensű HPV vakcinával oltanak. Ami szintén egy jelentős anyagi tétel, hogy ha valaki nem kéri a gyerekének ezt az iskolai oltást: Később, hogy ha kicsúszik belőle vagy elutasítja és majd felnőttkorban szeretné megkapni, ez már egy fizetős oltás.

Aki mondjuk most 25 éves és nem kapott ilyet kamaszkorában, annak érdemes beadatni?

Akkor gyorsan, abszolút érdemes. Fiúkat is lányokat is oltanak. Ami különösen nagyon jó, amikor ez az egyész oltási kampány elkezdődött, akkor csak bizonyos országokban volt olyan, hogy a fiúkat is oltották és egyértelműen sokkal jobb eredmények születtek hosszú távon. Például a méhnyakrák megelőzés szempontjából egy nagyon felelős döntés az, hogy a fiatal fiúkat is beoltják. Ugyan méhnyakrákja biztos hogy nem lesz, viszont át tudják adni a magas kockázatú HPV fertőzést és ezáltal ki tud alakulni ugye egy méhnyakrák a partnernél vagy partnereknél később. Tehát szexuális, tudatosság és egészség szempontjából nem elhanyagolható dolog az, hogy ha egy fiú már oltott HPV-re. Azonkívül ott van az alacsony kockázatú HPV, ami a méhnyakrák szempontjából ugyan nem jelentős, de ugye ott van például a kondiloma, ami egy nagyon kellemetlen szexuális úton terjedő fertőzés, ami viszont a férfiaknál is ugyanúgy ki tud alakulni.

A HPV-nek az elterjedtségéről különböző felmérések születtek. Van olyan felmérés, amelyik azt mondja, hogy a szexuálisan aktív lakosságnak a 70%-a fertőzött. Magyarul aki a védőoltást beadatja, az nagy valószínűséggel védve lesz a vírusfertőzéssel szemben.

A HPV-nek nagyon sok szerotípusa van, különböző változatai. Ez az oltás, ahogy mondtam, 9 komponensű, tehát összesen 9 HPV törzs ellen véd. Úgyhogy ettől még lehet HPV fertőzése a későbbiekben, de ezek azok a HPV törzsek, amik például a kondilomát alakítják ki vagy a méhnyakrák szempontjából a legmagasabb rizikócsoportba tartoznak.

Összefoglalva, a HPV-s oltást mindenképpen ajánlanánk, hogy engedélyezzék a szülők és ha gyermekeiknek van rá lehetőségük adassák be, még a szexuális élet megkezdése előtt. Akik pedig felnőttkorban vannak és nem kaptak és van rá anyagi lehetőségük, nekik szintén.

Hány éves korig vagy ezt igazából szexuálisan aktív korig érdemes beadatni folyamatosan?

Így van, nincsen korhatár ebben.

Miért fontos a megelőzés a vírusoknál? Az emberek gyakran keverik a bakteriális fertőzést és a vírusokat. Nagyon gyakori az a tévhit, hogy most már mindenre van orvosság. Miért fontos a vírusoknál a megelőzés?

Mert pont a vírusok esetében ez pont nem igaz, hogy mindenre van orvosság. Az antivirális kezelés az egyáltalán nem ott tart jelen pillanatban, mint mondjuk az antibakteriális kezelés. Tehát az antibiotikumokkal azért a régi szexuális úton terjedő betegségek ma egy antibiotikum kúrával kezelhetőek. Pedig 100 évvel ezelőtt még azért ez gondot okozott és sok ember halálával járt, ha elkapott egy nemi úton terjedő betegséget, ami bakteriális fertőzés volt. Ugye a vírus fertőzések ellen nincsen.

A HIV-nek a kezelése ma már sokkal jobb helyzetben van, mint akkor amikor egyáltalán felismerték, hogy ez okozza az Aids megbetegedést. De attól még összességében nézve, az antivirális kezelés még nem annyira hatékony.

A HPV ellen sincsen egy olyan orvosság, hogy ha valaki eljön és leszűrjük, akkor pont tökéletesen meg fogja gyógyítani. De ugyanígy mondhatnám a herpeszt is, ami ráadásul -egy más szempontból- de egy sokkal makacsabb típusú vírusfertőzés, mert ugye a HPV az azért az immunstátusszal változhat. Tehát ezért is nem kérik az oltás előtt azt, hogy szűrjük le HPV-re. Ettől függetlenül érdemes azért a HPV szűrést is megcsinálni, de az mindig egy pillanatnyi státuszt rögzít. Mindig úgy szoktam magyarázni: ez egy fénykép. Az aktuális helyzet, ha fél év múlva leszűrjük, akkor lehet hogy öttel több HPV típusa lesz, de lehet hogy semmi. Tehát nem ez alapján fogjuk javasolni az oltást, de hogy ha mondjuk herpesz vírus fertőzést valamikor elkapja az élete során, azt a vérből a szerológiából mindig ki fogjuk tudjuk mutatni.

Mitől véd az óvszer és mitől nem véd az óvszer?

Az óvszer alapvetően az szexuális úton terjedő betegségek ellen véd, főképpen a nemi váladékok amiknek az átterjedését meg tudja akadályozni, mint egy barrieir. De nagyon sok múlik a használatán. Az nem mindegy, hogy az óvszer mikor kerül fel, esetleg nem lyukad-e ki és akkor már eleve a nemi váladék ugyanúgy át tud menni, minthogyha nem lenne óvszer. Magyarán az óvszer használata az egész szexuális együttlét alatt viselve sem véd az összes szexuális úton terjedő betegség ellen. Mert például a HPV, ami a genitáliákon, tehát a nemiszervek többi részén is kialakulhat és mondjuk akár egy kondiloma egyáltalán nem biztos, hogy csak a nemi utakon van jelen. Magyarán a bőr kontaktus is elég ahhoz, hogy átvigye és még nem is beszéltünk arról, hogy nem csak a nemiszerveknek az érintkezése az, amivel át lehet vinni ugye.

Például orális szexnél milyen fertőzési lehetőségek vannak, hogy ha orális szexnél nem használnak óvszert?

Ugyanazok. Például a ghonorrhea – ami egy klasszikus nem betegség – szűrésénél ugyanúgy hüvelyi, végbélből és garatból is veszünk mintát. A garat egy ugyanolyan átviteli pont és ugyanúgy kialakulhat ott is fertőzés. Vannak bizonyos szexuális úton terjedő betegségek, amiknél ezekre is le kell szűrni.

Az óvszer ettől függetlenül egy valid dolog, ami egy csomó minden kockázatot csökkent, ha jól használják. Nem?

Persze mindenképpen óvszert kell használni, ez nem kérdés. Akár úgy is, hogy ha mondjuk valaki fogazásgátló tablettát szed vagy valami más fogamzásgátló módszerrel védekezik a nem kívánt terhesség ellen, de emellett mondjuk egy új partnernél vagy egy olyan esetben, amikor felmerül az hogy esetleg valamilyen szexuális úton terjedő betegséget elkaphat vagy átadhat, akkor érdemes.

Higiénához hozzá tartozik egy pár olyan dolog, ami az embereknek evidenciának kellene lennie, de nagyon sokan gyakorlatban nem gondolnak rá. Alapvetően a szexhez azért nem árt bizonyos fajta tisztálkodás előtte. Például a kezet, a szájat az egyebet érdemes tisztán tartani, a klasszikus mosakodáson túl… Ezek olyan területek, amik azért sok mindent hordozhatnak, hogy ha nem higiénikusan kezd bele az ember ezekkel a területekkel foglalkozni.

A szexuális edukáció valahol ott kezdődik, hogy a higiénét már tulajdonképpen a gyerekeknek meg kell tanítani. Amikor elkezdik a szexuális életüket, akkor pedig speciálisan az ezzel kapcsolatos higiénére ki kell térni a fiúknak és a lányoknak is.

Gyerekkel kapcsolatban például nagyon sok a banálisabb, de a nemi szerveket érintő fertőzések kialakulása szempontjából vezető az, hogy ha a higiéné nem megfelelő.

Tehát akkor összefoglalva érdemes ezeket a dolgokat kiskortól kezdve folyamatosan életkornak megfelelően megtanítani. Szűrésre járni és egyfajta tudatosságot kell kialakítani abban, hogy az ember hogyan védekezik vagy hogyan veszi észre azt, hogy ha magánál vagy partnerénél nincsen rendben valami. Ha felbukkan valamelyik partnernél vagy potenciális partnernél valami, akkor érdemes végigvenni és végignézni a dolgot, hiszen hogy ha az egyik fél nincsen kezelve, akkor a fertőzés utána újra és újra visszatérhet.

Igen. Átadható és visszakapható nagyon sok fertőzés, szóval mindenképpen olyankor el kell menni. És az összes partnert kezelni kell egy potenciális láncban.

Ebből a szempontból is a bőrgyógyászoknak évek óta kialakult rutinja a kontaktus kutatás, tehát feltérképezik, hogy ha egy ilyen nemi úton terjedő betegség igazolódik, akkor a partnereket is kezelni kell.

Menjenek, figyeljenek, rendszeresen szűressék magukat, azokat, amik kockázati tényezők. Ezek megoldható dolgok.  Ahogy az ember az egészségére figyel, akár az étkezésben akár egyéb dolgokban, ugyanúgy ezekre a szűrésekre is érdemes eljárni. Nyilván vannak ebben, amik kellemetlenebbek egy picit, de nem halálos dolgok ezek a rendszeres ilyen jellegű szűrések. Ezek a metódusok hozzájárulnak ahhoz, hogy az embernek jobb minőségű élete legyen és egy kicsit nyugodtabban tudjon az életének erre a területére is tekinteni.

Az az 1 mp-es kis kellemetlen vizsgálat, ami mondjuk egy méhnyakrák szűrés, itt nem számítva azt, hogy alapvetően nem egy kellemes szituáció az, hogy fel kell ülni erre a bizonyos székre és senki nem szereti a kacsát, amivel feltárjuk a méhszájat, de akkor is összehasonlíthatatlan az az 1 mp ahhoz képest, amit mondjuk egy intim gyanta vagy fogkő eltávolítás jelent. Ezeken a félelmeken át kell lépni, mert a szűrés borzalmasan fontos.

 

Dr. Balogh Sára, szülész-nőgyógyász, nőgyógyászat, terhesgondozás, nőgyógyászati vizsgálatok, nőgyógyászati szűrések, HPV oltás, STD szűrés

Dr. Balogh Sára

Szülész-nőgyógyász, gyermeknőgyógyász

“Próbálok élni azzal az előnnyel, hogy egyszerre orvosként, nőként és anyaként foglalkozhatok nők és kislányok egészségével.”

Időpontfoglalás

Dr. Romics Miklós, Urológus, Urológia, Ultrahang, Prosztata vizsgálat, Vizelettartási probléma, Felfázás, Inkontinencia, PCOS, Merevedési zavar

Dr. Romics Miklós

Urológus

Időpontfoglalás

Dr. Sas Andrea, bőrgyógyászat, nemigyógyászat, kozmetológus, esztétikai bőrgyógyászat, lézeres kisműtétek, hialuronos feltöltés, botox kezelés

Dr. Sas Andrea

Bőrgyógyász, Nemigyógyász

Időpontfoglalás

Hasznosnak találtad a cikket? Oszd meg ismerőseiddel

További tartalom